Performans pazarlaması, reklamverenlerin yalnızca belirli bir eylem gerçekleştiğinde ödeme yaptığı çevrimiçi pazarlama ve reklam programları için kapsamlı bir terimdir. Bu eylemler, oluşturulan bir olası satış, bir satış, bir tıklama ve daha fazlasını içerebilir. 

Web sitelerinde gezinirken veya video izlerken muhtemelen bir performans pazarlama kampanyasıyla karşılaşmışsınızdır. Performans pazarlaması, markaların pazarlama hizmeti sağlayıcılarına yalnızca iş hedeflerine ulaşıldığında veya tıklama, satış veya olası satış gibi belirli eylemler tamamlandığında ödeme yaptığı bir dijital pazarlama türüdür. 

DİJİTAL PAZARLAMA VE PERFORMANS PAZARLAMASI ARASINDA Kİ FARK NEDİR?

Dijital pazarlama, çevrimiçi kanalları kullanan pazarlama veya reklamcılıktır. Performans pazarlaması, yalnızca belirli bir sonuç ortaya çıktığında ödeme yaptığınız bir ödeme modeli kullanan bir dijital pazarlama türüdür. Çevrimiçi veya internet pazarlaması olarak da adlandırılan dijital pazarlama, çeşitli stratejileri, kanalları ve ödeme modellerini kapsayan geniş bir terimdir.

Performans pazarlaması, çeşitli kanalları ve stratejileri de içerebilir, ancak kullanılan ödeme modeli ile tanımlanır. Ancak bu yaklaşımı kullanmak başka farklılıklara da yol açabilir. Örneğin, performans pazarlama kampanyası hedefleri genellikle daha kısa vadelidir ve marka bilinirliğinin artırılması gibi hedefler yerine oluşturulan olası satışlar gibi ölçülmesi kolay metriklere odaklanır. 

 

PERFORMANS PAZARLAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Performans pazarlamasının sonuçlarını izlemek ve ölçmek diğer dijital pazarlama türlerine göre daha kolaydır.
  • Bir kullanıcı reklamınızı her tıkladığında, e-posta abonelik listenize kaydolduğunda veya başarmak için belirlediğiniz herhangi bir eylemde bulunduğunda, hedefinize hemen ulaştığınızı anlarsınız.
  • Bu herhangi bir anda yatırım getirinizi takip etmeyi kolay ve anlaşılır hale getirir. Ayrıca, performans pazarlama kampanyanız için ödeme yaparken mali olarak ne kadar sorumlu olduğunuzu da bileceksiniz.