MAİL MARKETİNG

Mail Marketing Nedir?

Mail marketing; müşterilerinize ve olası müşterilerinize ulaşmak, onları bilgilendirmek için kullanılan mail sistemidir. Mailing sistemiyle mail marketing arasında bariz farklar vardır. Mailing sisteminde temel amaç faydadır ama mail marketing sisteminde temel amaç bu tür pazarlamayı yapan kişilerin kar elde etmeleridir.

Mail marketing e-posta pazarlama olarak da bilinir, doğru yapılan bir mail marketing en doğru hedef kitleye ulaşır. Çünkü mail marketingde kullanılan email listesi, sizden e-mail almayı seçen kişilerden oluşur. Bu kişilere özelleştirilmiş mesajlar vermek veya kitlelere ulaşmak için kullanılabilir. Ayrıca mail marketing maliyet açısından diğer pazarlama kanallarından çok daha uygun bir pazarlama şeklidir. Başarılı olmak için doğru stratejileri kullanmanız çok önemlidir. Birazda bunlardan bahsedelim.

En Doğru Mail Marketing Stratejileri Nelerdir?

·       Doğru bir zamanlamayla yapılan mail marketing de kısa zamanda olumlu dönüşler alabilirsiniz.

·       Direk sizin hedef kitleniz olması dolayısıyla planlamış olduğunuz geri dönüşleri kolaylıkla elde edebilirsiniz.

·       Çok sık olarak mail göndermek mantıklı bir seçenek olmayacaktır. Çünkü ziyaretçinin listesinden çıkabilir ve spam alabilirsiniz.

·       İlgi ve dikkat çekici tasarımlarla mailinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. (bknz: https://feelmedya.com/blog/mail-marketing-design )

·       En önemli olanı en sonda söylemiş olacağız ama mail marketing için hukuki açıdan tedbirlerin alınmış olması gerekir.

Mail Marketing Sisteminin Avantajları Nelerdir?

·       Listeniz sizden mail almayı seçen kişilerden oluşmaktadır. Bu durum size veya firmanıza aboneler kazandırmak için planlanmıştır.

·       Diğer sosyal medya platformlarına göre mail marketing sisteminde reklama ayıracağınız bütçe çok daha düşüktür.

·       Mail marketing sisteminde kampanyalarınızın başarısını kolaylıkla ölçebilirsiniz.

·       Gönderdiğiniz mailleri başkalarıyla paylaşmak ve iletmek çok kolaydır.

·       İnsanlar müsait olduklarında maillerini kontrol ederler bu nedenle telefon pazarlamasına göre e-posta pazarlama daha az müdahalecidir.

Mail Marketing Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

·       Her şeyden önce göndereceğiniz maillerin işlevsel olması gerekir; her türlü tabletlere, cep telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara uyumlu olmalıdır. Bunun için tasarımına ve işlevlerine dikkat etmek şarttır.

·       Göndereceğiniz maillerinizin spam kutusuna düşmesi de yüksek ihtimaldir sebepleri de hedef kitlenizi yanlış seçmeniz, gizlilik koruma kurallarına uymamanız, tıklama oranlarınız ve internet servis sağlayıcılarınızla ilgili olabilir.

·       İleteceğiniz maillerin boyutlarına dikkat etmeniz gerekmektedir büyük dosyalar içeren mailler yavaş indirilir bu da kitlenizin ilgisinin kaybolmasına sebep olabilir.