Dijital pazarlama, elektronik bir cihaz veya internet kullanan tüm pazarlama kanallarını kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır. Kısacası dijital pazarlama ile bir marka ve firmanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen isimdir. Günümüzde en yeni en geliştirilmiş açık pazarlama yöntemidir. Dijital kanalları kullanan bu verimli pazarlama yönteminin önde gelenleri internet, sosyal medya ve mobil platformlardır. 

Artık insanların çoğu interneti aktif bir şekilde kullanmaktadır. E-ticaret ve mobil pazarlama güncel olarak tüketiciler tarafından alternatif yöntemleri seçerek ürünün satışını yapar. Dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha güncel ve yeni dünyaya uyum sağlıyor. Dijital pazarlamayı önemsemeyen bütçe ayırmayan büyük ve orta ölçekli işletmeler satış konusunda rekabette pazardaki rakiplerine göre daha geri plana düşebilir. Dijital pazarlama ve dijital kanallar aracılığıyla kendinizi gösterip, markanızı tanıtabilir satışlarını arttırabilir, müşterilerinizle sistematik bir ilişki kurabilirsiniz.

DİJİTAL PAZARLAMANIN 4 ÖNEMLİ FAYDASINA BAKARSAK 

1. Yalnızca ürün veya hizmetinizi satın alma olasılığı en yüksek olan potansiyel müşterileri hedefleyebilirsiniz. 

Televizyona, dergiye veya ilan tahtasına bir reklam verirseniz, reklamı kimin göreceği konusunda sınırlı kontrole sahip olursunuz. Elbette, derginin tipik okuyucu kitlesi veya belirli bir mahallenin demografisi de dahil olmak üzere belirli demografik bilgileri ölçebilirsiniz, ancak yine de büyük ölçüde karanlıkta bir çekimdir.

Dijital pazarlama ise son derece spesifik bir kitleyi belirlemenize ve hedeflemenize ve bu kitleye kişiselleştirilmiş, yüksek dönüşüm sağlayan pazarlama mesajları göndermenize olanak tanır.

Örneğin, sosyal medya reklamlarını yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları, ağlar veya davranışlar gibi değişkenlere dayalı olarak belirli bir kitleye göstermek için sosyal medyanın hedefleme özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Alternatif olarak, ürününüze veya hizmetinize ilgi gösteren veya sektörünüzle ilgili belirli anahtar kelimeleri arayan kullanıcılara reklam sunmak için SEO kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak dijital pazarlama, alıcı kişiliğinizi belirlemek için gerekli araştırmayı yapmanızı sağlar ve satın alma olasılığı en yüksek potansiyel müşterilere ulaştığınızdan emin olmak için pazarlama stratejinizi zaman içinde hassaslaştırmanıza olanak tanır. Hepsinden iyisi, dijital pazarlama, daha geniş hedef kitlenizdeki alt gruplara pazarlama yapmanıza yardımcı olur. Farklı alıcı kişilere birden fazla ürün veya hizmet satıyorsanız, bu özellikle yararlıdır.

2. Geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha uygun maliyetlidir.

Dijital pazarlama, kampanyaları günlük olarak izlemenize ve belirli bir kanalda yüksek yatırım getirisi göstermiyorsa harcadığınız para miktarını azaltmanıza olanak tanır. Aynı şey geleneksel reklamcılık biçimleri için söylenemez. Reklam panonuzun nasıl performans gösterdiği önemli değil sizin için dönüşse de dönüşmese de maliyeti aynı.

Ayrıca, dijital pazarlama ile paranızı nereye harcamayı seçtiğiniz üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Belki de kampanyalara ödeme yapmak yerine, yüksek dönüşüm sağlayan Instagram içeriği oluşturmak için tasarım yazılımlarına para harcamayı tercih ediyorsunuz. Dijital pazarlama stratejisi, iyi performans göstermeyen kanallara asla para harcamamanızı sağlayarak sürekli olarak dönmenize olanak tanır.

Örneğin, sınırlı bir bütçeye sahip küçük bir işletme için çalışıyorsanız, sosyal medyaya, blog yazmaya veya SEO'ya yatırım yapmayı deneyebilirsiniz. Bu üç strateji size minimum harcamayla yüksek yatırım sağlayabilir.

 

3. Dijital pazarlama, sektörünüzdeki daha büyük oyuncuları geride bırakmanıza olanak tanır.

Küçük bir işletme için çalışıyorsanız, birçoğunun televizyon reklamlarına veya ülke çapındaki kampanyalara yatırım yapmak için milyonlarca doları olan sektörünüzdeki büyük markalarla rekabet etmeniz muhtemelen zor olacaktır. Neyse ki, stratejik dijital pazarlama girişimleriyle büyük oyuncuları geride bırakmak için birçok fırsat var.

Örneğin, ürününüz veya hizmetinizle ilgili belirli uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirleyebilir ve bu anahtar kelimeler için arama motorlarında sıralama yapmanıza yardımcı olacak yüksek kaliteli içerik oluşturabilirsiniz. Arama motorları için hangi markanın en büyük olduğu önemli değildir, bunun yerine, arama motorları hedef kitleyle en iyi iletişimi kuran içeriğe öncelik verecek.

Ek olarak, sosyal medya influencer pazarlama yoluyla yeni kitlelere ulaşmanızı sağlar. 

4. Dijital pazarlama ölçülebilirdir.

Dijital pazarlama size gösterimler, paylaşımlar, görünümler, tıklamalar ve sayfada geçirilen süre dahil olmak üzere şirketiniz için önemli olabilecek tüm ölçümlerin kapsamlı, baştan sona bir görünümünle verebilir. Bu, dijital pazarlamanın en büyük faydalarından biridir. 

Çoğu çevrimdışı pazarlama çabasının aksine, dijital pazarlama, pazarlamacıların gerçek zamanlı olarak doğru sonuçları görmelerini sağlar. Bir gazeteye bir ilan koyduysanız, o sayfaya kaç kişinin gerçekten göz attığını ve reklamınıza dikkat çektiğini tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bu reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını bilmenin kesin bir yolu yok.

Öte yandan, dijital pazarlama ile, pazarlama çabalarınızın hemen hemen her yönünün yatırım getirisini ölçebilirsiniz.